Повечето хора не проявяваваме кой знае какъв интерес към индустриалният коноп, защото не познаваме възможностите, които той предоставя. В последствие, когато започем да срещаме информация за него и разбираме за десетки хиляди приложения, които могат да се намерят от това растение.
Ето и някои от приложенията на копопа.
Още преди години нашите баби са използвали индустриялният коноп за чували, въжета, дрехи, одеяла и други. Като текстил се вявра, че е груб, но всъщност ако се обработи правилно може да се изработят чаршафи.
Индустриалният коноп може да бъде превърнат в продукт, наречен конопен бетон. Този строителен материал е здрав, устойчив и страхотен изолатор.
Всичко това го прави ефективен за изграждането на домове и други постройки.
Използва се и в автомобилната индустрията. В най-големите немски компании произвеждат автомобилите си с конпозиции от коноп.
Renew Sports Car изработват “тялото” на автомобила от коноп. Дизайнът на компанията използва конопени влакна, които са плътно преплетени и след това са покрити със свръх твърда смола.
Хартията обикновено се прави от дървесна каша. Но също и от конопени влакна.
Всъщност е много по-добре да се прави хартия от коноп, защото отнема значително по-малко време да порастне нова реколта от индустриален коноп, отколкото нова гора с дървета.
Конопът се използва също и за памперси за бебета. Конопените памперси комбинират памук и коноп за нежен продукт. И те са зелена алтернатива на памперсите, които отиват на сметището.Освен това,те абсорбират осем пъти повече течност, отколкото само памукът.
Франция е държата, която произвежда най-голямо количество индутриалне коноп. Имат най-голям набор от сортове семена.
Семките също имат много ползи - омега 6 и омега 3 мастни киселини, пълноценни протеини, съдържащи всички незаменими аминокиселини, минерали: калций, желязо, фосфор, магнезий, натрий и витамин Е.
Листата могат да се използват за пресен сок.
Конопът може да бъде преработен в био-дизел и конопен етанол / метанол, като и двете могат да се използват като гориво. Всъщност, горивата на основата на коноп се очаква да бъдат значително по-екологични и икономически по-ефективни от петролните горива.
Природо-щадящо придобиване на петрол може да звучи като оксиморон, но всъщност е много вероятно скоро да бъде факт, при това с помощта на конопа.
От 2001 година в България е позволено да се произвежда коноп. Всеки, който желае да отглежда индустриален коноп, трябва да се представят в началото на всяка година, сертификатите на семената. Но тези семена не се сертифицират в България и затова трябва да се обърнете към ЕС.
В Европа се изисква 2 седмици преди посев сертификат на семената.